A 2022-es év nyara rettentő forrónak szinte perzselőnek bizonyult, rengeteg melegfront és kánikula volt. Népszerűek voltak az árnyékosabb, hűs helyek és a megfelelő hidratálás is előnyt élvezett. Ilyen tüzes nyarat általában farkasordító tél követ. Felkészülni a tél zord időjárására és egyben a kihűlés ellen még nem késő. Szerezzük be a tökéletes fűtési teljesítménnyel rendelkező csontszáraz fát vagy korszerűsítsük fűtési rendszerünket (pl. kazáncsere, napkollektoros fűtésrásegítés, nyílászárók cseréje, külső szigetelés beépítése).
Hogyan ismerhetők fel a kihűlés tünetei?
Az emberi szervezet normális maghőmérséklete 36-37 °C között van, amelynek csökkenése kihűléshez- vagyis szakszóval hipotermiás állapothoz vezethet. A kihűlés a test maghőmérsékletének 35 °C alá történő csökkenése, melynek négy fokozata van: enyhe (33-35°C), mérsékelt (29-32°C), súlyos (21-28°C), mély hipotermia (21°C alatt). Az idősek, gyermekek és valamilyen fogyatékossággal élők fokozottabban vannak kitéve a szervezet kihűlésének. Az emberi test 1-2 °C-os hővesztesége szapora pulzussal, gyors légzéssel, emelkedett vérnyomással, izomremegéssel és reszketéssel jár. A tartós hatás miatt többszervi károsodás léphet fel: a szervezet hőszabályozása kimerül, folyamatosan csökken a testhőmérséklet, bágyadtság, álmosság, érzékcsalódás jelentkezik, jobban csökken a vérnyomás, a légzés ritkul és felületessé válik, szívritmuszavarok (pl. kamrafibrilláció), eszméletvesztés, tág pupillák, alacsony vércukorszint, keringési rendszer bénulása következtében beáll a halál.
Nem múlik el úgy tél- még az utóbbi években tapasztalt enyhébb teleknél sem, hogy ne szerepelne a médiában a kihűlés okozta halál. Legtöbbször az idős emberekről hallunk a kihűlés okozta halálesetek többségében. Ez annak köszönhető, hogy az idős embereknek több kockázati tényezői lehetnek, mint például: kevésbé érzékelik a külső hőmérséklet csökkenését, nem kielégítő mennyiségű- és minőségű folyadékot és táplálékot fogyasztanak, kevesebbet mozognak, nem öltöznek fel megfelelően az adott hőmérséklethez, lehetnek krónikus betegségeik.
Így előzzük meg a kihűlést!
Számos javaslatot ismerünk, hogy elkerüljük a kihűlés kockázatát, ezek a következők:
- A lakás hőmérsékletét optimálisan 20-24 °C-on tartsuk télen!
- A napirendünkbe több aktívabb mozgással járó tevékenyéget illesszünk!
- Kellő mennyiségű- és minőségű folyadékot (8-10 pohárral) és táplálékot fogyasszunk!
- Kerülje a túl zsíros és fűszeres ételeket!
- A meleg/forró étel, ital segít a testhőmérséklet fenntartásában.
- Gondoskodjunk időnként a légtér párásításáról! (A fokozott fűtés szemszárazsághoz és légúti problémákhoz vezet.)
- Figyeljünk oda a többrétegű öltözködésre napközben és éjszaka is!
- A fűtés tökéletes hatékonysága érdekében a lakás/ház nyílászáróit szigetelni kell, de adjunk teret a szellőzés biztosítására!
- A krónikus betegségeink miatt konzultáljunk a háziorvosunkkal!
Ha úgy érzed, hogy te vagy szeretteid nyugodtabban alhatnátok a LifeMax segélyhívó és távfelügyeleti szolgáltatásával, akkor keress minket a 0680 81 82 18-as, ingyenesen hívható telefonszámunkon, vagy töltsd ki a kapcsolati űrlapunkat!