Ahogyan öregszünk, testünk változásával az emésztőrendszeri megbetegedések kialakulásának esélye is megnő. Az idő múlása ugyanis különböző élettani változásokat okoz az emésztőrendszerben.
Nyelészavar és reflux
Gyakori időskori tünet a nyelészavar, mely a csökkent nyáltermelés, a foghiány, beidegződési zavar, nyelőcsői szűkület, daganat, vagy külső összenyomatás (strúma) miatt alakulhat ki. Szintén jellegzetes panasz a reflux, ez a panasz azonban a fiatalabbakat is érintheti. A refluxbetegségek elsődleges kezelése a savcsökkentő használata, illetve a szövődmények megszüntetése. Fontos azonban, hogy az első panaszok megjelenésekor forduljunk orvoshoz!
Gyomor- vagy bélfekély
Időskorban sokakat érint a gyomor- vagy a nyombélfekély, melynek kialakulásában szerepet játszhat a stressz, a helytelen életmód, a fűszeres ételek, illetve az időskorban gyakoribbá váló úgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentők vagy véralvadásgátlók szedése. Ki kell emelni a Helicobacter pylori fertőzést, ez a baktérium ugyanis a fekélyek mellett a gyomorrák és a gyomorlimfóma kialakulásában is közreműködik. A fertőzést kombinált antibiotikum és savcsökkentő kezeléssel lehet megszüntetni.
Felszívódási zavarok
A vékonybél felszívódási zavarának tünetei a lágy, hasmenéses széklet, a bélkuttyogás, a hasfájdalom. Okai a gyomornyálkahártya sorvadása (a B12-vitamin-, vas-, folsav-, kalciumhiány), a krónikus gyulladásos bélbetegségek, műtét utáni állapotok, vagy a hasnyálmirigy elégtelen működése.
Ételérzékenység és ételintolerancia
A bélrendszer problémáihoz tartoznak az ételallergiák, illetve ételintoleranciák. Az első esetében valamilyen élelmiszer allergiás immunreakciót vált ki, míg az ételintolerancia kialakulásában nem az immunitás játszik fő szerepet. Ilyenkor bizonyos ételek emésztési zavarokat okoznak: a leggyakoribb a tejcukor-érzékenység, ez a laktáz enzim hiányára, csökkenésére vezethető vissza. Tünetei a haspuffadás, hasi fájdalom, fokozott gázképződés, hasmenés. Terápiája tejcukormentes étrendből áll, illetve megoldás lehet a laktáz enzim külső bevitele, tabletta formájában. A gluténérzékenység (lisztérzékenység) autoimmun betegség, a bizonyos gabonafélékben megtalálható fehérje, a glutén vált ki túlzott immunrekciót, a vékonybél nyálkahártyája sorvadásnak indul, hasmenés, hasfájás, puffadás alakul ki. Gluténmentes táplálkozással a tünetek megszüntethetők.
Hasmenés és székrekedés
A székelési habitusváltozás szintén jellemző időskorban. A krónikus, vagyis hat hétnél tovább fennálló hasmenés okai lehetnek a bél nyálkahártyájának csökkent védekezőképessége, az enzimtermelődés elégtelensége, a bélflóra egyensúlyának felborulása, lehet elhúzódó fertőzés, vagy akár beidegzési-, vérellátási zavar, IBS is a háttérben.
Sokakat kínoz a csökkent folyadékbevitel, a mozgáshiány, egyes gyógyszerek (béta blokkolók, gyulladásgátlók, szívgyógyszerek, savcsökkentők, antidepresszánsok), szervi elváltozások miatt kialakuló székrekedés. Kezelése során a rost- és folyadékbevitel növelése, a rendszeres mozgás segíthet, ha pedig mindez nem elég, hashajtók szedése jelenthet megoldást.
Daganatok
A vastagbélrák és a végbélrák 95 százalékban jóindulatú polipokból fejlődik ki, 5 százalék az öröklött forma. Rizikófaktorai a gyulladásos bélbetegségek, a rostszegény életmód, a kevés mozgás és a vastagbélpolipok. Leggyakoribb tünete a fogyás, az étvágytalanság, székelési habitusváltozás, vérzés. Megelőzésének legjobb módszere a vastagbéltükrözés, ennek során az elrákosodásra hajlamos polipok eltávolítható, így nagy biztonsággal el lehet kerülni a rák kialakulását. A kolonoszkópiát 50 éves kortól panaszmentesség esetén is, tízévente javasolt elvégeztetni.